Domen va xosting o'rtasidagi farq nima?
Xosting provayderiga murojaat qilishda sizga ma'lum shartlar taklif etiladi: virtual yoki maxsus server, skriptlar va dasturlash tillarini qo'llab-quvvatlash, kerakli joy. Yashash joyini sotib olayotganda siz manzilni bilishingiz kerak. Ayni paytda siz tegishli nomni tanlashingiz kerak, so'ngra tanlangan manzilning Internetda mavjudligini tekshirishingiz kerak. Shuni yodda tutish kerakki, xosting va domen ijaraga olingan tushunchalardir, ular uchun siz vaqti-vaqti bilan to'lashingiz kerak bo'ladi. Masalan, domen nomi bir yil, xosting esa bir oy.
Odatda, domenning birinchi qismida saytning fuqaroligi to'g'risida ma'lumot beriladi, masalan: .uz - "o'zbek", .ru - "ruscha" va boshqalarni bildiradi.
Ikkinchi qism esa kompaniyaning o'zi yoki uning mohiyati nomini olgan asosiy domen nomi.
Kelajakda biron bir muammoga duch kelmaslik uchun domen yoki kompaniya egasi, yoki kompaniyaning o'zi uchun ro'yxatdan o'tkazilishi kerak!

В чём отличие между доменом и хостингом?
При обращении к хостинг-провайдеру, вам предлагаются определенные условия: виртуальный или выделенный сервер, поддержка скриптов и программных языков, необходимое пространство. Приобретая место проживания, необходимо знать и адрес. Вот в этот момент нужно подобрать соответствующее название, после чего, проверить на наличие выбранного адреса в интернете. Но, надо учитывать, что хостинг и домен – это понятия арендуемые, за которые периодически нужно оплачивать. Как например, срок домена составляет один год, а хостинга – один месяц.
Как правило, первая часть домена сообщает о том, какое гражданство имеет сайт, например: .uz — свидетельствует об «узбекском», .ru — "российское" и т.д.
А вторая часть – основное имя домена, которое несет в себе само название компании или его сущность.
Во избежание каких-либо проблем в будущем, домен надо оформлять либо на владельца компании, либо на саму компанию!